KONWENT POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO POWIAT WĘGROWSKI 16-17.06.2010 R.

Opublikowane przez KONWENT POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO POWIAT WĘGROWSKI 16-17.06.2010 R.

W dniach 16 i 17 czerwca b.r. w na terenie powiatu węgrowskiego odbyło się kolejne posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, któremu przewodniczy starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Obrady wraz z Przewodniczącym otworzył gospodarz posiedzenia Krzysztof Fedorczyk - starosta węgrowski. Jednym z głównych tematów Konwentu była trudna sytuacja finansowa Mazowsza.

W obradach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W porządku znalazły się też wystąpienia Wiesława Raboszuka - Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie, Czesławy Kunkiewicz - Waligóry - Radcy Ministra w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Joanny Maćkowiak-Pandery - Przewodniczącej Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Tomasza Skrzyczyńskiego – Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Beaty Leszczyńskiej – Zastępcy Dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury. Swój blok tematyczny miał także Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Podczas prezentacji pt. „Analiza sytuacji finansowej Mazowsza w kontekście wpłaty do budżetu państwa z tytułu tzw. "janosikowego" marszałek Adam Struzik podkreślił, że, spośród 16 województw, po odliczeniu "janosikowego" dochód Mazowsza, w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najniższy. Kryzys światowy i jego konsekwencje, które dotknęły budżet województwa, stały się przyczyną zawieszenia wielu programów pomocowych, m.in. Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza oraz rezygnacji m.in. z dofinansowania programu Moje Boisko „Orlik-2012”.

Marszałek przedstawił strukturę dochodów województwa, skutki subwencji wyrównawczej przekazywanej na rzecz innych województw oraz zaprezentował środki pozostające na realizację zadań własnych. Podkreślił, że w związku z rekordowo wysokim „janosikowym” i spadkiem o 30 procent dochodów podatkowych, konieczne były zmiany w planie inwestycji, dyskutowane podczas ostatniej sesji sejmiku.

Drugiego dnia Konwent podjął 3 ważne Stanowiska (w załączeniu):
- nr 1 w sprawie konieczności zmiany ustawy o finansowaniu samorządów - pobierz.
- nr 2 w sprawie finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej - pobierz.
- nr 3 w sprawie potrzeby zmiany mechanizmu wyrównawczego w ustawie o finansowaniu samorządów - pobierz.