Opublikowane przez OGROMNE UNIJNE DOTACJE (53,5 MLN ZŁ) POZYSKANE PRZEZ POWIAT PRZASNYSKI POMOGĄ PRZYCIĄGNĄĆ INWESTORÓW

29 kwietnia 2009 r. o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Stefan Kotlewski podpisali dwie umowy dotyczące dofinansowania inwestycji powiatu przasnyskiego z funduszy europejskich. Całkowity koszt ich realizacji wynosi prawie 63 mln zł, z czego ze środków unijnych przeznaczonych zostanie ponad 53,5 mln zł. Ze strony Starostwa Powiatowego w Przasnyszu umowy podpisali Starosta Przasnyski – Zenon Szczepankowski, Wicestarosta Przasnyski – Tomasz Osowski oraz Skarbnik Powiatu Przasnyskiego – Anna Tworkowska.

Dzięki wsparciu unijnemu możliwe będzie stworzenie atrakcyjnych i konkurencyjnych terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Prace inwestycyjne w ramach dofinansowanych projektów obejmą kompleksowe przygotowanie terenu byłego lotniska wojskowego w Sierakowie oraz kompleksową przebudowę głównej drogi dojazdowej do planowanej Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

Nabór wniosków w ramach działania 1.3 RPO WM Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą zakończył się 29 września 2008 r. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 18 wniosków, spośród których Zarząd Województwa Mazowieckiego pozytywnie ocenił 12 projektów. Łączna kwota dofinansowania wynosi ponad 93 mln zł. Podpisanie umów umożliwi przekazanie środków na uruchomienie projektów przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, której Dyrekcja także obecna była przy podpisywaniu pierwszych tak dużych Umów na Mazowszu. Prace uzbrojenia terenu lotniska już się rozpoczynają. Wkrótce inwestorzy będą mogli kupić działki, aby zlokalizować tam swoje firmy.

Po podpisaniu Umów w Starostwie Powiatowym, w wypełnionej mieszkańcami miasta i powiatu oraz władzami wojewódzkimi i samorządowymi, sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, odbyła się „Debata na temat rozwoju powiatu przasnyskiego, szczególności sposobu zagospodarowania Przasnyskiej Strefy Gospodarczej”.

W debacie wzięli udział: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Stefan Kotlewski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Paweł Stawowy – Zastępca Dyrektora ds. Organizacji Nowych Podstref Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO - PARK WISŁOSAN, Grzegorz Świętorecki – p.o. Zastępcy Dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Renata Drążewska – Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Rejon Drogowy Ciechanów, Ryszard Sobieraj – Kierownik przasnyskiego Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wiesława Krawczyk - Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz gospodarze: Zenon Szczepankowski – Starosta Powiatu Przasnyskiego, Krzysztof Bieńkowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego, Tomasz Osowski – Wicestarosta Powiatu Przasnyskiego, Jarosław Tybuchowski – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego, Marek Walędziak – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego, Jacek Bartold - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego i Janusz Osiadacz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Przasnyskiego.