POSEŁ JULIA PITERA PYTA, STAROSTWO ODPOWIADA

Opublikowane przez POSEŁ JULIA PITERA PYTA, STAROSTWO ODPOWIADA

Pani Poseł Julia Pitera zgłosiła na początku marca b.r. swoje zastrzeżenia do zatrudnienia Pani Marii Kowalskiej na stanowisku zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu. Odpowiedzi Pani Poseł udzielił pismem z dnia 13 marca Starosta.

„Zatrudnienie Pani Marii Kowalskiej na czas określony 6 miesięcy zostało dokonane
na podstawie konkursu zgodnie z ustawą z dnia 21.11.2008 roku o pracownikach samorządowych oraz Regulaminem naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze w Starostwie  Powiatowym w Przasnyszu, wprowadzonym Zarządzeniem Starosty Przasnyskiego z dnia 6.03.2009 roku.

Konkurs nie zainteresował innych osób, pomimo ogłoszenia w BIP Starostwa, a także nagłośnieniu w lokalnych mediach. Komisja konkursowa wskazała na adekwatność kwalifikacji kandydatki do wymagań stanowiska pracy i wymogów konkursu. Starosta ma wprawdzie prawo nie uznać wyników pracy komisji konkursowej, czy przetargowej, ale postępowanie takie musi mieć jednoznaczne prawne uzasadnienie. W swojej praktyce zawodowej nie miałem takiego przypadku.

Przyznaję, że wybór Pani Marii Kowalskiej nie łamie też moich indywidualnych zasad. Wyznaję bowiem, że cechą demokracji jest wolność słowa i wyznania, jak i uznanie
za niewinną osoby, której wina nie została udowodniona. W służbowych relacjach dowodem winy może być prawomocne orzeczenie upoważnionych instytucji, a tego na razie nie ma.

Kierując się tym rozumowaniem, kilka miesięcy temu, proponowałem Marii Kowalskiej zmianę pracy oferując stanowisko nie objęte wymogiem konkursu. Moją intencją było konstruktywne i skuteczne prawnie rozwiązanie nabrzmiałego konfliktu w LO im. KEN w Przasnyszu. Uczyniłem to w trosce o dobro szkoły i z respektem dla obowiązującego prawa oświatowego, które stanowczo chroni kadencyjność zatrudnienia.

Odnosząc się do wyrażonej obawy o jakość nadzoru nowej wicedyrektor wydziału,
w odniesieniu do szkół powiatowych, pragnę wyjaśnić, że ani ustawa o samorządzie powiatowym, ani statut powiatu przasnyskiego nie przewiduje takich uprawnień dyrektora wydziału. Nadzór nad szkołami zastrzeżony jest tu dla Rady Powiatu, Zarządu Powiatu
i Starosty. Żaden wydział Starostwa nie pełni funkcji nadzorczych w stosunku do jednostek powiatowych, gdyż Starostwo samo jest jednostką powiatową.

Stanowisko wicedyrektora Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu występuje
w strukturze Starostwa od 2003 r. Stanowisko to zajmowały wcześniej inne osoby. Nigdy nie rościły sobie prawa do sprawowania nadzoru nad szkołami”.

Sławomir Czaplicki