POWIAT PRZASNYSKI POLSKIM LIDEREM INWESTYCJI PRAKTYCZNIE BEZ ZADŁUŻENIA

Opublikowane przez POWIAT PRZASNYSKI POLSKIM LIDEREM INWESTYCJI PRAKTYCZNIE BEZ ZADŁUŻENIA

Powiat przasnyski dysponuje głównie dzięki środkom finansowym pozyskiwanym z zewnątrz jeden z największych budżetów w Polsce opiewający na kwotę ponad 109 mln. zł. Tylko w 2014 roku powiat przasnyski wydatkuje na inwestycje i zakupy inwestycyjne kwotę 55 mln zł, co stanowi najwyższy wskaźnik inwestycji wśród powiatów w Polsce. Sukces jawi się tym większy, że powiat ma jedno z najniższych, zaledwie ponad 4% nominalne zadłużenie, na dodatek zrównoważone wolnymi środkami na rachunku bankowym, dzięki czemu faktycznie wynosi ono 0,5%.

Gratulacje dla całej społeczności powiatu przasnyskiego, zarządu i rady powiatu złożone zostały podczas niedawnego Kongresu Regionów na ręce starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego w obecności wiceminister gospodarki Aldony Antoniszyn-Klik oraz słynnego burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego.

Pomimo tak dużych inwestycji i znakomitego wykorzystania funduszy unijnych i krajowych, dla których trzeba było zapewnić wkład własny, posiadamy ciągle zrównoważony budżet. Minimalne zadłużenie ma pełne pokrycie w wolnych środkach na rachunku powiatu. Ta technika zarządzania finansami pozwala nam na spokojne regulowanie zobowiązań w sytuacji opóźnienia w przekazywaniu środków unijnych.

Budżet powiatu przasnyskiego 2014 - fakty:

Fakt 1.
Budżet powiatu przasnyskiego w roku 2014 – 109.045.011,16 zł.

Fakt 2.
Stan nominalnego zadłużenia Powiatu Przasnyskiego na dzień 31 maja 2014 roku   wynosi  5.150.473,00 zł, co stanowi 4,7% w stosunku do planowanego budżetu.

Fakt 3.
Powiat Przasnyski posiada wolne środki do wykorzystania w roku 2014 w kwocie 4.621.024,15 zł  - równoważą one zadłużenie.

Fakt 4.
Stan faktycznego zadłużenia Powiatu Przasnyskiego – 0,5% !!!

Fakt 5.
Dług został zaciągnięty w formie kredytu długoterminowego.  Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej ustalonej przez bank w oparciu o stawkę WIBOR dla 3-miesięcznych depozytów międzybankowych powiększonych o marżę w wysokości 0,58 punktów procentowych w stosunku rocznym. Za 2013 rok oprocentowanie kredytu wynosiło średnio 3,40 %.

Fakt 6.
Kwota  zadłużenia na dzień 31.05.2014 roku wynosi  5.150.473,00 zł., w tym na realizację następujących inwestycji :
1) „Poprawa infrastruktury technicznej terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Stefie Gospodarczej” w kwocie 2.349.523,00 zł , termin spłaty 31.12.2016r.
2) „Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych – kompleks Chorzele” w kwocie 550.950,00 zł, termin spłaty 30.12.2014r.
3) „Dyfuzja procesów rozwojowych na terenie północnego Mazowsza” w kwocie 2.250.000,00 zł, termin spłaty 30.09.2016r.

Fakt 7.
Powiat nie posiada żadnych innych zobowiązań finansowych, typu obligacje itp.

Zobacz wykresy ilustrujące stan budżetu powiatu:

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu