Prelekcja w rocznicę agresji ZSSR na Polskę 17 września 1939 r.

Opublikowane przez Prelekcja w rocznicę agresji ZSSR na Polskę 17 września 1939 r.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej pod auspicjami Starosty Przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego zorganizowało 17 września 2019 r. prelekcje ukazujące młodzieży Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu agresję Rosji Sowieckiej na Polskę w związku z jej. 80 rocznicą. Dr Andrzej Biały w wystąpieniu pod tytułem "Agresja ZSRR na Polskę – jak do tego doszło?" przedstawił przyczyny polityczno–militarne tej napaści. Następnie o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w/w temat był przedstawiony dla dorosłych mieszkańców Przasnysza.

Pomimo rzęsistego deszczu mieszkańcy dość licznie stawili się w "Klubie Otwartego Umysłu". Wśród słuchających byli przedstawiciele władz Powiatu i Miasta Przasnysz. Po zakończeniu wystąpienia dr. Białego, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, uwzględniając propozycje słuchaczy, postanowili zorganizować kolejne spotkanie, na którym zostanie ukazany przebieg agresji i jej następstwa. Ciekawostką będzie stanowisko naukowców rosyjskich wyjaśniające ich punkt widzenia na zaistniały fakt.

Piotr Kaszubowski
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej