Przasnysz podobnie jak Kraków i Płock ma swoje okno papieskie

W dniu 18.04.2021 przasnyszanie wraz z ks. prał. Andrzejem Maciejewskim – proboszczem parafii Św. Wojciecha oraz ojcem Wiesławem Wiśniewskim – proboszczem parafii Św. St. Kostki gościli biskupa płockiego Piotra Liberę.
Biskup płocki przybył do kościoła farnego w Przasnyszu by poświęcić popiersie Jana Pawła II oraz płaskorzeźbę św. Stanisława Kostki. Kompozycja została umieszczona w jednej z nisz przy głównym wejściu, a jej autorem jest rzeźbiarz Aleksander Porożniuk. Dzieło powstało dla upamiętnienia trzech ważnych wydarzeń - ubiegłorocznej 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, przypadającej niedługo 30. rocznicy papieskiej pielgrzymki do Płocka, oraz jako pamiątka obchodzonej w 2018 roku 450. rocznicy śmierci Św. Stanisława Kostki.

Zgromadzenie goście pod rzeźbą Jana Pawła II

Po uroczystej Mszy Świętej biskup Piotr Libera dokonał odsłonięcia rzeźby i jej poświęcenia. Następnie pod przasnyskim oknem papieskim kwiaty złożyli przedstawiciele delegacji Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, Starosta Krzysztof Bieńkowski i Wicestarosta Waldemar Trochimiuk, delegacja Miasta Przasnysz, Burmistrz Łukasz Chrostowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki oraz delegacja parafian. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem odmówiono litanię do św. Jana Pawła II oraz modlitwę do św. Stanisława Kostki, a także wspólnie zaśpiewano ulubioną pieśń papieża "Barkę". Nie zabrakło również wspólnych zdjęć, do których zapraszał sam biskup płocki Piotr Libera.

Słynne okna papieskie mieszczą się w pałacu biskupim w Krakowie oraz w domu biskupim w Płocku. To miejsca, w których podczas swoich pielgrzymek do Polski odpoczywał Jan Paweł II, okna pod którymi odbywały się nieoficjalne, bardzo serdeczne i emocjonalne spotkania z wiernymi. Pod tymi oknami odbywały się żarliwe modlitwy, gdy Papież mocno podupadał na zdrowiu. To również miejsca, w których spontanicznie gromadziły się tysiące Polaków po Jego śmierci. W trzecią niedzielę wielkanocną Przasnysz ze swoim wyjątkowym oknem papieskim dołączył do Krakowa i Płocka.