PUNKT KRWIODAWSTWA W PRZASNYSZU MA JESZCZE SZANSĘ

Opublikowane przez PUNKT KRWIODAWSTWA W PRZASNYSZU MA JESZCZE SZANSĘ

20 lutego b.r. w gabinecie starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego odbyło się spotkanie z kierownictwem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie w sprawie planowanej likwidacji Punktu Krwiodawstwa w Przasnyszu. Efektem dość napiętych negocjacji jest przyjęcie rzeczowej i konkretnej argumentacji strony powiatowej i wyrażenie przez dyrekcję RCKiK stanowiska o dużym prawdopodobieństwie pozostawienia przasnyskiej placówki. We wcześniejszych rozmowach i pismach Ministerstwo Zdrowia przedstawiało argumenty przemawiające za centralizacją systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa i likwidacji lub czasowym zawieszeniu funkcjonowania oddziałów terenowych i przejściu na mobilny system poboru krwi.

Powody centralizacyjnych planów resortu Zdrowia były głównie akcentowane wyższym standardem pracy systemu mobilnego i brakami w odpowiednim wyposażeniu istniejących Punktów. Podczas spotkania, w którym udział wzięli także Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jeronim, dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu Jerzy Sadowski, kierownik Laboratorium w Szpitalu Andrzej Statkiewicz oraz szef przasnyskiego oddziału PCK Bogusław Brykała – starosta Zenon Szczepankowski zaproponował pełne doposażenie Punktu, tak aby spełniał on wszelkie wymagane przez Ministerstwo normy. W trakcie dyskusji przedstawiono jednocześnie, że przasnyska placówka dysponuje sprzętem i warunkami poboru krwi o najwyższym standardzie.

W związku z tego rodzaju argumentacją przedstawiciele kierownictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wyrazili opinię o prawdopodobnym pozostawieniu Punktu Krwiodawstwa w Przasnyszu z ewentualnym ograniczeniem liczby dni, w których odbywał się będzie pobór krwi, co uzasadnili oszczędnościami.

Sławomir Czaplicki
Kierownik