Opublikowane przez RADA POWIATU ZA POWOŁANIEM SPÓŁKI PRZASNYSKA STREFA GOSPODARCZA. CIEKAWY PLAN STAROSTWA SZANSĄ NA ODBLOKOWANIE STREFY W SIERAKOWIE!

Chcemy zarządzanie strefą i sprzedaż gruntów inwestorom powierzyć apolitycznej spółce, która poradzi sobie z doskwierającą nam blokadą sprzedaży własności gruntów dla zainteresowanych inwestorów – poinformował podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

Dzisiejsza sesja ma na celu zwiększenie budżetu inwestycyjnego w związku z otrzymaniem dotacji od Marszałka Województwa i Wojewody Mazowieckiego.

Druga, trudniejsza decyzja WR będzie dotyczyć upoważnienia Zarządu Powiatu do utworzenia spółki pn. Przasnyska Strefa Gospodarcza i ogłoszenia przetargu na wybór współudziałowca kapitałowego dla tej spółki.

Chcemy zarządzanie strefą i sprzedaż gruntów inwestorom powierzyć apolitycznej spółce, która poradzi sobie z doskwierającą nam blokadą sprzedaży własności gruntów dla zainteresowanych inwestorów.

Doszliśmy do wniosku, że każdy kto będzie starostą w Przasnyszu natknie się na blokadę tej strefy ze strony przeciwników politycznych. Blokady razem trwają już 5 lat z krótką przerwą w latach 2013-2015.

Powód tych blokad jest zawsze ten sam: opozycja zawsze będzie przeciwdziałać rozwojowi strefy, bo obawia się, że rozwój strefy osłabi ich szanse wyborcze.

Trzeba zatem rozwój strefy powierzyć apolitycznej spółce, której nikt nie będzie zazdrościł sukcesu.

Musimy się pośpieszyć, bo w ciągu najbliższych miesięcy skończą się środki unijne dla przedsiębiorców w obecnej perspektywie UE. Tych środków nie będzie co najmniej do 2023 r. Nie wiadomo, czy będą później. Przedsiębiorcy, którzy interesują się naszą strefą gospodarczą, liczą na środki unijne. Jeśli szybko nie odblokujemy tej strefy, to oni stracą swoją wielką szansę.

Spółka poradzi sobie ze złą wolą, gdyż będzie miała za sobą prawo, ale także pieniądze i dobre kancelarie adwokackie. Będzie im bardzo łatwo wykazać wielkość strat i żądać odszkodowania od instytucji blokujących.

Mieliśmy przykład jednej z firm, która pobudowała fabrykę złączek hydraulicznych i wkrótce ruszy z produkcją.  Walczyła ok. pół roku o sprzedaż własności gruntów na strefie w Sierakowie. Zaangażowała prawników, złożyła w różnych instytucjach skargi, zaangażowała media i dopięła swego.

Inni nie chcą tracić czasu i pieniędzy na taką walkę, wybierają inną lokalizację. Ale jeśli całość spraw powierzymy takiej zdeterminowanej spółce, która nie podlega politycznym wpływom, to jest szansa na sukces.

Do spółki chcemy włączyć prawie wszystkie działki w Sierakowie, oprócz działek, które chce zagospodarować Politechnika Warszawska. Zastanowimy się nad włączeniem również części działek w Przasnyszu w okolicach ul. Przemysłowej, Wiejskiej i Rudej, a także części działek w Chorzelach. Być może będziemy mogli włączyć też część infrastruktury technicznej na strefach.

Na początek musimy ponieść pewne koszty na doradztwo w poszukiwaniu partnera kapitałowego dla spółki, ale w końcowym rozrachunku powinno się nam to opłacić.

Operacja jest bardzo trudna i pracochłonna, ale musimy doprowadzić do rozkwitu naszych stref gospodarczych. Są one największą szansą na uniknięcie scenariusza enklawy biedy i starości w całym powiecie przasnyskim. Eksperci przewidują, że takie enklawy biedy i starości będą powstawały w większości powiatów rolniczych, gdzie nie będzie zakładów, które stworzą miejsca pracy w sąsiedztwie gospodarstw rolnych. Gospodarstwa, w których część domowników pracuje w przedsiębiorstwach poza rolniczych, utrzymają młodych, a wioski i małe miasta będą się zaludniać. Bez takich zakładów pracy nasz teren opustoszeje, a starsi ludzie będą dożywać w biedzie i samotności.

Jesteśmy wyjątkowym powiatem, który stworzył strefy gospodarcze, zbudował infrastrukturę drogową, kolejową, energetyczną, telekomunikacyjną, sanitarną, wodociągową. Pozyskaliśmy na to dziesiątki milionów euro.

Musimy teraz, kiedy mamy wyjątkową szansę na wyrwanie się z tego pesymistycznego scenariusza, zrobić wszystko, aby wykorzystać i zagospodarować nasze strefy.

Ze strefą w Chorzelach chyba już damy sobie radę, ale strefa w Przasnyszu wymaga od nas następnych odważnych decyzji.

Zenon Szczepankowski
starosta przasnyski