STANOWISKO KONWENTU POWIATÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO z dn. 28.11.2008 r. W SPRAWIE KONTRAKTÓW NA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE W PUBLICZNEJ SŁUŻBIE ZDROWIA NA ROK 2009

Starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu z województwa mazowieckiego formułują stanowczy postulat rozpoczęcia negocjacji pomiędzy zespołami negocjacyjnymi szpitali oraz dyrekcją Oddziału Mazowieckiego NFZ w kierunku zawarcia umów i kontraktów na świadczenia zdrowotne w roku 2009.

Z relacji dyrektorów SP ZOZ, dla których organem założycielskim są samorządy, wynika, że w 2009 roku może dojść do załamania działalności lecznictwa szpitalnego i świadczeń odrębnie kontraktowanych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczeń diagnostycznych, rehabilitacji, podstawowej opieki zdrowotnej.

NFZ Oddział Mazowiecki do dnia 25.11.2008 r. nie rozpoczął negocjacji z upoważnionymi notarialnie zespołami negocjacyjnymi ze strony szpitali. Arbitralne propozycje Funduszu dot. ceny za punkt w poszczególnych procedurach medycznych nie uwzględniają w całości, zagwarantowanych w ostatnich latach przez rząd, podwyżek płac dla personelu medycznego. Szpitale w ostatnich latach zostały zmuszone decyzjami rządowymi do dokonania podwyżek płac. Na sfinansowanie tych podwyżek SP ZOZ-y otrzymywały dodatkowe znaczne środki finansowe. W roku 2009 środki te mają być wliczone w cenę punktu. Praktyka NFZ jest jednak taka, że część tych pieniędzy przeznacza się na dodatkowe świadczenia, natomiast nieodwracalne już podwyżki płac personelu nie znajdują pokrycia w finansowaniu.

Takie postępowanie całkowicie rujnuje zaufanie środowisk medycznych do płatnika, którym z woli rządu jest NFZ. Spodziewamy się daleko idących perturbacji w publicznej służbie zdrowia z początkiem 2009 r. Samorządy współodpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców nie dysponują po stronie dochodów żadnymi środkami na pokrycie powstającego niedoboru. Tworzona jest więc sytuacja groźna dla życia i zdrowia mieszkańców naszych lokalnych społeczności, co budzi nasz stanowczy sprzeciw.

Negatywnemu rozwojowi sytuacji można jeszcze zapobiec poprzez podjęcie negocjacji i uwzględnienie słusznych obliczeń dyrektorów szpitali i zespołów negocjacyjnych.

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu domagają się rozwiązania problemu w zgodzie z elementarnym poczuciem sprawiedliwości społecznej i obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom naszych powiatów.