STAROSTA PRZASNYSKI, SAMORZĄDOWCY I PSL BLOKUJĄ CENTRALIZACJĘ

Opublikowane przez STAROSTA PRZASNYSKI, SAMORZĄDOWCY I PSL BLOKUJĄ CENTRALIZACJĘ

23 lutego b.r. Zenon Szczepankowski wziął udział w spotkaniu samorządowców z Klubem Parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego. Samorządowcy znajdują w ostatnim czasie ogromne wsparcie w Polskim Stronnictwie Ludowym, które konsekwentnie opowiada się po ich stronie. Rada Naczelna PSL sprzeciwiła się i zapowiedziała zdecydowanie blokowanie kolejnych drastycznych dla lokalnych społeczności propozycji likwidacji instytucji na poziomie samorządów, a co za tym idzie obniżania ich rangi i ograniczania obywatelom dostępu do instytucji użyteczności publicznej. Samorządowcy znaleźli poparcie  w walce z zamiarem likwidacji na ich terenie Sądów Rejonowych, Sanepidów, Pogotowia Ratunkowego, Punktów Krwiodawstwa, Rejonów Energetycznych, ZUS-ów, KRUS-ów, a także o czym mówi się coraz częściej Komend Powiatowych Policji.

Najwięcej czasu poświęcono reformie emerytalnej, reformie sądownictwa oraz właśnie ostatnim planom likwidacji różnych instytucji na poziomie samorządów. PSL podtrzymuje również swoją propozycję uprzywilejowania kobiet przy podwyższaniu wieku emerytalnego. Prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował dziennikarzy, że Rada Naczelna zgodziła się na postulat, by kobiety mogły przechodzić na emeryturę o 3 lata wcześniej po urodzeniu kolejnego dziecka, przy czym łącznie mogłoby to być najwyżej 9 lat wcześniej. PSL proponuje, by w pierwszym etapie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wydłużyć o 2 lata do 2020 roku.  Wicepremier Pawlak wyraził nadzieję, że PO zmieni swoje stanowisko w tej sprawie. Przypomniał, że tak było chociażby w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Sławomir Czaplicki
p.o. Kierownik