STAROSTA PRZASNYSKI ZENON SZCZEPANKOWSKI JEDNYM Z SYGNATARIUSZY PODPISANEGO LISTU INTENCYJNEGO SPRAWIE PARTNERSTWA DLA TRANSPLANTACJI

Opublikowane przez STAROSTA PRZASNYSKI ZENON SZCZEPANKOWSKI JEDNYM Z SYGNATARIUSZY PODPISANEGO LISTU INTENCYJNEGO  SPRAWIE PARTNERSTWA DLA TRANSPLANTACJI

Transplantacja jako metoda leczenia przeżywa kryzys. Województwo mazowieckie plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem liczby dawców narządów. Zwiększeniu liczby dokonywanych przeszczepów oraz uzyskaniu społecznego poparcia dla idei dawstwa służy program Partnerstwo dla Transplantacji. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele wszystkich organów założycielskich mazowieckich szpitali, instytucje ochrony zdrowia oraz wojewoda mazowiecki - koordynator podpisania listu. Jednym z sygnatariuszy listu był Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego - Zenon Szczepankowski.

Partnerstwo dla Transplantacji jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół.

– Sejmik Województwa Mazowieckiego zajmował się problemami transplantologii już w 2007 r. Wzięliśmy udział w kampanii „Miej serce dla innych”, mającej na celu upowszechnianie idei pobierania narządów i tkanek do przeszczepów w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Wydane zostały specjalne karty z deklaracją woli potencjalnego dawcy. W 2008 r. Sejmik poparł stanowisko Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie akceptacji transplantacji jako metody leczenia – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Podpisanie dzisiejszego listu to kolejny krok w celu zwiększenia liczny przeprowadzanych na Mazowszu transplantacji. Wysokospecjalistyczne szpitale podległe samorządowi Mazowsza włączą się aktywnie w ten proces i mam nadzieję, że wspólnie z innymi organami założycielskimi uda nam się te wskaźniki poprawić – dodał.

Od 2007 roku w Polsce drastycznie spadła liczba dokonywanych przeszczepów – o ok. 40%. W 2009 r. pobrano narządy od 420 dawców (11 dawców na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w Holandii wskaźnik ten przekroczył 25, a w Anglii 15). W województwie mazowieckim – od czterdziestu trzech dawców zmarłych, w tym dwóch żywych. Wskaźnik wyniósł 9 osób na 1 mln mieszkańców, podczas gdy np. w województwie zachodniopomorskim było 35 osób na 1 mln. W Polsce przeszczepia się dwa do trzech razy mniej narządów, w porównaniu do rzeczywistych potrzeb, a wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep. Prawie nie wykonuje się przeszczepiania nerek od dawców żywych.

List Intencyjny podpisali:
Wojewoda Mazowiecki, przedstawiciele organów założycielskich mazowieckich szpitali (Minister Zdrowia, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego), Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Prezes i wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, Prezes Poltransplantu.