Opublikowane przez STRATEGICZNA UMOWA Z PGE PODPISANA – STAROSTWO ZAGWARANTUJE BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE POWIATU

12 października b.r. Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski i Wicestarosta Przasnyski Tomasz Osowski podpisali z Dyrektorem Generalnym PGE Dystrybucja S.A. w Warszawie Włodzimierzem Mazurkiem oraz jego zastępcą Tomaszem Brochockim  finalną Umowę, na mocy której na odcinku Przasnysz – Chorzele zostanie wybudowana linia energetyczna wysokiego napięcia 110 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

W II etapie linia zostanie przedłużona do Wielbarka. Koszt pierwszego etapu wyniesie 35 mln zł. Koszt II etapu ok. 25 mln zł. I etap inwestycji zostanie wykonany do połowy 2014 roku. Linia zakończy kilkudziesięcioletni problem północnych gmin powiatu z zaopatrzeniem w energię elektryczną, poprawi też bezpieczeństwo energetyczne Przasnysza i gmin południowych naszego powiatu, gdyż prawdopodobieństwo braku zasilania będzie niewielkie. Linia ta zaprojektowana jako linia łącznikowa pomiędzy pętlą mazowiecką i warmińsko-mazurską poprawi bezpieczeństwo energetyczne dużych obszarów w obu województwach. Możemy mieć satysfakcję jako powiat, gdyż to nasz samorząd wskazał na celowość budowy tej linii, przeprowadził niezbędne analizy, zaproponował trasę, uzyskał decyzje środowiskowe, uzyskał ostatecznie pozwolenie na budowę. PGE wykonało zaś dokumentację techniczną i zabezpieczyło we własnym budżecie pieniądze na budowę linii i stacji transformatorowych. Budowa ruszy wiosną 2013 roku. Jest to pierwszy w Polsce tego typu wspólny projekt energetyczny z udziałem samorządu powiatowego. Dzięki tej innowacji mamy szansę otrzymać dodatkowe środki z UE na infrastrukturę powiatową.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego,