WIZYTA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ NA POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ

Opublikowane przez WIZYTA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ NA POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ

W dniu 17 marca br. delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu, ZSP w Chorzelach oraz uczniów Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach, odwiedziła, na Zaproszenie władz Politechniki Warszawskiej, Wydział Fizyki PW, gdzie miała okazję zobaczyć znakomitą wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu".

Zaproszenie na wystawę było owocem podpisania, w dniu 13 lutego br., umowy patronackiej inicjującej szeroką współpracę wiodącej polskiej uczelni technicznej z powiatowymi szkołami ponadgimnazjalnymi i gimnazjami.

Wystawa "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu" to ponad 20 interaktywnych stanowisk, na których przeprowadzane były eksperymenty przybliżające najistotniejsze informacje na temat tego słynnego naukowca. Część wystawy poświęcona byłą także grafenowi. Zaproszeni goście dowiedzieli się zastosowaniu tego materiału oraz o osiągnięciach polskiej myśli naukowej w tej dziedzinie.

Ekspozycja miała przybliżyć młodzieży sylwetkę prof. Jana Czochralskiego, zwanego "praojcem elektroniki". Prof. Czochralski był znakomitym chemikiem, metalurgiem i krystalografem, twórcą metody hodowli monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego, podstawy procesu produkcji mikroprocesorów.

Młodzież i nauczycieli szkół powiatu przasnyskiego przywitał J.M. Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt w towarzystwie samorządowców naszego powiatu: starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego, wicestarosty Tomasza Osowskiego oraz skarbnika powiatu Anny Tworkowskiej.

Szczegółowa sylwetka profesora jest dostępna - tutaj.

Zobacz fotorelację z wystawy:

Jarosław Gejda
Inspektor ds. promocji