WYNIKI MATUR W PRZASNYSKICH SZKOŁACH NAJLEPSZE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU

Do egzaminu maturalnego przystąpiło 52.614 tegorocznych absolwentów szkół z województwa mazowieckiego. Egzamin maturalny w maju 2009 roku przeprowadzono w województwie mazowieckim w 1073 szkołach (474 – licea ogólnokształcące; 223 – technika; 153 – licea profilowane; 126 – licea uzupełniające; 97 – technika uzupełniające).
Egzaminy ustne przeprowadzono w szkołach między 4 a 29 maja. Tegoroczni absolwenci obowiązkowo zdawali egzamin ustny z języka polskiego na jednym poziomie i egzamin ustny z języka obcego na wybranym poziomie: podstawowym, rozszerzonym lub dwujęzycznym. Absolwenci ze szkół województwa mazowieckiego zdawali egzaminy ustne z 8 języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, włoskiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej absolwentów zdawało język angielski, stosunkowo mniej język rosyjski i niemiecki. Do egzaminu z pozostałych 4 języków przystąpiło ok. 2% zdających. Absolwenci z liceów ogólnokształcących najczęściej wybierali język angielski i niemiecki, natomiast z liceów profilowanych i techników język angielski i rosyjski.
Wśród wybieranych przedmiotów największą popularnością cieszyła się geografia, którą zdawało 16.218 zdających oraz wiedza o społeczeństwie (12.002 absolwentów), a także matematyka (8.637 zdających), biologia (8.356 absolwentów) i historia (3.957 zdających). Znacznie mniej abiturientów – podobnie jak w roku ubiegłym - zdawało chemię, fizykę i przedmioty artystyczne. Niewielu wybrało filozofię i informatykę.

W kraju zdawalność wyniosła 81 proc., na Mazowszu - 81,38 proc. Powiat przasnyski na tle tych wyników wypada jeszcze lepiej – egzamin zdało 81,7% proc. maturzystów.

Okazuje się, że jako powiat jesteśmy liderem na północnym Mazowszu. Zdawalność w sąsiednich powiatach wypadła słabiej niż u nas:
- ciechanowski 79,9%,
- makowski 74,8%,
- mławski 74,8%,
- ostrołęcki 60,6%,
- ostrowski 76,3%,
- pułtuski 75,2%,
- żuromiński 81,5%,
- wyszkowski77,2%,
- miasto Ostrołęka 78,1%.

Najwyższa zdawalność w powiecie przasnyskim była w Zespole Szkół Licealnych im. KEN w Przasnyszu - sięgnęła blisko 99 proc. Do poprawek w sierpniu przystąpią tylko trzy osoby.