ZAKOŃCZYŁA SIĘ KWALIFIKACJA WOJSKOWA W POWIECIE PRZASNYSKIM

Opublikowane przez ZAKOŃCZYŁA SIĘ KWALIFIKACJA WOJSKOWA W POWIECIE PRZASNYSKIM

W okresie od 30 stycznia do 27 kwietnia 2018 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została przeprowadzona kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1999 roku oraz innych osób podlegających wezwaniu do kwalifikacji wojskowej w myśl obowiązujących przepisów. W Powiecie Przasnyskim kwalifikacja wojskowa trwała od 19 lutego do 6 marca 2018 r.

Wszystkie osoby podlegające wezwaniu do kwalifikacji otrzymały imienne wezwania z urzędów miast i gmin. Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień i starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast). Odpowiedzialnym bezpośrednio za jej przeprowadzenie na terenie naszego powiatu był starosta przasnyski.

Harmonogram stawiennictwa do kwalifikacji z poszczególnych gmin przedstawiał się następująco:

19-21 luty 2018 r. Miasto Przasnysz

21-22 luty 2018 r. Gmina Przasnysz

23-26 luty 2018 r. Gmina Jednorożec

26 luty 2018 r. Gmina Krzynowłoga Mała

27-28 luty 2018 r. Miasto i Gmina Chorzele

01 marca 2018 r. Miasto i Gmina Chorzele, Gmina Krasne

02 marca 2018 r. Gmina Czernice Borowe

Kobiety: 5 marca 2018 r.

W jej trakcie tj. od dnia 19 lutego do 6 marca 2018 roku przed Powiatową Komisją Lekarską w Przasnyszu stawiło się 309 mężczyzn z rocznika 1999 (podstawowego), 3 mężczyzn rocznika starszego urodzonych w latach 1994-1998 (roczniki starsze), którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz 6 kobiet (5 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, były to głównie absolwentki szkół o kierunkach medycznych, psychologicznych oraz 1 kobieta ochotniczka do służby wojskowej).

279 mężczyzn z rocznika podstawowego komisja uznała za zdolnych do czynnej służby wojskowej i zaliczyła do kategorii zdrowia „A”. Kategorię „B” (czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej) otrzymało 4 osoby, kategorię „D” (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) – 19 osób, natomiast kategorię „E” (trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny) – 7 osób.

Ponadto z 3 mężczyzn z roczników starszych – 2 otrzymało kategorię zdrowia „A”, 1 – kategorię zdrowia „D”. Natomiast z 6 kobiet – 5 otrzymało kategorię zdrowia „A”, a 1 otrzymała kategorię zdrowia „D”.

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu