Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz mlodzież biorąca udział w turnieju

19 kwietnia 2023 r. w Przasnyszu odbyły się eliminacje powiatowe XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Po przeprowadzonych eliminacjach gminnych najlepsze drużyny ze szkół podstawowych z terenu powiatu przasnyskiego oraz drużyna gospodarzy – Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu rywalizowały między sobą o tytuł najlepszej drużyny na szczeblu powiatowym. Zwycięzcami zostały dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Chorzelach, które będą reprezentowały nasz powiat na etapie rejonowym 28 kwietnia 2023 r.

Turniej oficjalnie otworzył Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu i jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Grzegorz Grabowski, Prezes AMK Rzemieślnik Andrzej Miecznikowski - Sędzia Główny turnieju oraz st. asp. Piotr Pacuszka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Wśród przybyłych gości pojawił się także Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu nadkom. Łukasz Jędrasik oraz Andrzej Dołęga - Dyrektor ds. Administracyjnych w KROSS S.A. Pojawienie się przedstawiciela naszego lokalnego potentata w branży produkcji rowerów nie była przypadkowa, ponieważ dzięki uprzejmości firmy KROSS S.A. uczestnicy turnieju mieli do wyboru 4 rodzaje rowerów do pokonania toru przeszkód w części praktycznej oraz kaski niezbędne do przystąpienia do konkurencji.

Od ponad 40 lat celem turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie roweru jako środka transportu, sportu i rekreacji oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ogólnopolski Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy oraz Komendę Główną Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na szczeblu terenowym w skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu, członkowie AMK Rzemieślnik oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Rozgrywki na szczeblu powiatowym zorganizowane zostały w dwóch grupach rywalizacyjnych (młodszej i starszej). Zawodnicy konkurowali ze sobą na torze przeszkód, w teście wiedzy z zakresu przepisów dotyczących rowerzystów i zasad bezpieczeństwa na skrzyżowaniach oraz musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Zmagania zwieńczyła narada końcowa zespołu sędziowskiego, mająca na celu podsumowanie wyników konkurencji, rozpatrzenie ewentualnych sprzeciwów i ustalenie końcowej klasyfikacji, która przedstawia się następująco:

GRUPA I (młodsza)
I miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach
II miejsce Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej
III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu
IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu
V miejsce Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych
VI miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu
VII miejsce Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie

GRUPA II (starsza):
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych
III miejsce Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie
IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu
V miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu
VI miejsce Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej
VII miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu

Do kolejnego etapu, tj. eliminacji rejonowych, zakwalifikowały się drużyny:
GRUPA I Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach
GRUPA II: drużyna z  Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach

Serdecznie gratulujemy i w kolejnym etapie życzmy im zwycięstwa w równie pięknym stylu.

Zmagania zwieńczyło rozdanie pucharów, medali, nagród i dyplomów. Sponsorami nagród były jednostki samorządu z terenu powiatu przasnyskiego: Starosta Przasnyskie Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Beata Szczepankowska, Wójt Gminy Krzynowłoga Mała Jerzy Humięcki, Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, Wójt Gminy Czernice Borowe Wojciech Brzeziński oraz Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski. Za użyczenie rowerów i kasków niezbędnych do przeprowadzenia turnieju serdeczne podziękowania zostały złożone na dyrektora ds. administracyjnych Andrzeja Dołęgę z firmy KROSS S.A.